سایت مرکز اطلاع رسانی طیور ایران شامل اخبار روز صنعت دام و طیور * قیمت جوجه یکروزه ، مرغ زنده ، تخم مرغ ، ذرت ، سویا ، گندم * مقالات علمی دام و طیور * اطلس رنگی بیماری های دام و طیور * فیلم های آموزشی دام و طیور * گالری تصاویر نژادهای مرغ و خروس ، بوقلمون ، شترمرغ ، بلدرچین ، کبک * بانک اطلاعات صنعت دام و طیور ایران
قیمت نهاده های مرغداری
بانک اطلاعات صنعت طیور
پروژه های علمی و آموزشی
برنامه سایت
تبلیغات


 


شرکت دانش بنیان ویوان

صنایع: پیشنهاد خرید یک میلیون دام از عشایر
اخبار صنایع وابستهپیشنهاد خرید یک میلیون دام از عشایر......

خشکسالی و چالش تامین علوفه، گرانی نهاده‌های دامی، قیمت ارزان دام در کنار گرانی گوشت قرمز، اجبار به کوچ ماشینی در شرایط شیوع کرونا و تنش‌های آبی ازجمله مشکلاتی است که جمعیت یک‌میلیون و ۱۰۱هزار نفری عشایری ایران را در معرض آسیب قرار داده؛ آسیبی که کارشناسان معتقدند درصورت استمرار می‌تواند در دراز مدت به کاهش جمعیت عشایری دامن بزند.
رئیس سازمان امور عشایر ایران به بخشی از این نگرانی‌ها پاسخ می‌دهد و می‌گوید: «به وزارت جهادکشاورزی پیشنهاد خرید و صادرات دام عشایر را داده‌ایم و در انتظار تصمیم‌گیری ستاد تنظیم بازار در این‌باره هستیم. پیشنهاد ما این بود که یک‌میلیون دام عشایر از مناطق مرزی خریداری و از آنجا صادر شود».

شاهپور علایی مقدم همچنین به پیشنهاد راه‌اندازی ایستگاه‌هایی برای خرید دام از سوی شرکت پشتیبانی دام با مباشرت اتحادیه‌های عشایری اشاره می‌کند و به همشهری اظهار می‌کند: «این موضوع قرار است بررسی شود تا با خرید دام مازاد و حذفی عشایر به نگهداری دام مولد کمک کنیم. پیشنهاد ما راه‌اندازی این ایستگاه‌ها در مناطقی است که خشکسالی آسیب بیشتری ایجاد کرده».

او همچنین درباره تامین علوفه مورد نیاز دام عشایر و نهاده‌های دامی هم توضیح می‌دهد: «معمولا در زمان ییلاق نیاز چندانی به نهاده‌های دامی وجود ندارد، زیرا عشایر از علوفه مرتعی استفاده می‌کنند. اما امسال به‌دلیل کاهش حدود ۵۶ درصدی بارش نسبت به سال زراعی گذشته و ۴۴ درصدی نسبت به میانگین بلندمدت با مشکل روبه‌رو هستیم و به همین دلیل پیشنهاد دادیم طی ۶ ماه اول سال ۵۷۰ هزار تن انواع علوفه دستی ازجمله جو، ذرت و کنجاله با ارز دولتی برای عشایر تامین شود».

علایی مقدم درباره پاسخ وزیر جهادکشاورزی به پیشنهاد تامین نهاده‌های دامی هم می‌گوید: «فعلا وزیر دستور دادند ۱۰۰ هزار تن نهاده دامی در فاز اول و مابقی نیز طی ۷ ماه تامین شود».

به‌گفته وی، عشایر سالانه به ۸.۵ میلیون تن نهاده دامی نیاز دارند اما امسال به‌دلیل مشکلات ناشی از خشکسالی علاوه بر پیگیری‌های سازمان امور عشایری از نهادهای مختلف چون بنیادهای خیریه، قرارگاه محرومیت‌زدایی، مدیریت بحران، سپاه و ارتش برای تامین نهاده‌ها و آبرسانی سیار به عشایر درخواست کمک شده است تا آثار خشکسالی تعدیل شود و عشایر به مشکل حادی برنخورند.

کمک‌هزینه کوچ پرداخت نشد

رئیس سازمان امور عشایر ایران در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره کمک‌هزینه کوچ ماشینی برای عشایر هم توضیح می‌دهد: «براساس مصوبه ستاد ملی و ستادهای استانی از سال گذشته قرار شد کوچ به‌صورت ماشینی انجام شود و به همین دلیل ما به ستاد ملی مقابله با کرونا پیشنهاد داده بودیم که به ازای هر خانوار عشایری ۵۰۰ هزار تومان یارانه پرداخت کنند که در مجموع حدود ۶۵ میلیارد تومان می‌شود. این پیشنهاد به‌دلیل کمبود اعتبار عملی نشد».

‌واکسیناسیون عشایر

او درباره واکسیناسیون عشایر هم می‌گوید: «برای واکسیناسیون اولویت‌بندی اقشار مختلف جامعه توسط ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت بهداشت انجام می‌شود و همانطور که می‌دانیم از روز گذشته واکسیناسیون افراد بالای ۸۰ سال آغاز شده است. به‌نظر ما افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند در اولویت هستند و البته بعد از گروه‌های در اولویت، جامعه عشایری و کشاورزی هم باید در اولویت قرار گیرند که حتما وزارت بهداشت به این مسئله توجه خواهد کرد».

ارسال شده در مورخه : چهارشنبه، 8 اردیبهشت، 1400 توسط serinews


بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .
گالری تصاویر طیور
تصاویر نژاد مرغ و خروس
تصاویر نژاد بوقلمون
تصاویر نژاد شترمرغ
تصاویر نژاد اردک
تصاویر نژاد بلدرچین
تصاویر نژاد قو
تصاویر نژاد طاووس
تصاویر نژاد کبک
تصاویر نژاد غاز
تصاویر نژاد قرقاول
تصاویر نژاد مرغ شاخدار
تصاویر نژاد کبوتر
هزاران تصاویر بزرگ طیور
مشخصات کاربران
بازدید امروز : 5,088
بازدید ديروز : 17,499
مجموع بازدید : 89,530,403
مهمان: 185
عضو: 1
مجموع انلاین ها : 186
01. Serinews  - مدير
تبلیغات تبلیغات در سایت مرکز اطلاع رسانی طیور ایران
اين پايگاه به هيچ گروه ياسازماني وابسته نيست
Copyright 2007-2008 : info@bankpoultry.ir