سایت مرکز اطلاع رسانی طیور ایران شامل اخبار روز صنعت دام و طیور * قیمت جوجه یکروزه ، مرغ زنده ، تخم مرغ ، ذرت ، سویا ، گندم * مقالات علمی دام و طیور * اطلس رنگی بیماری های دام و طیور * فیلم های آموزشی دام و طیور * گالری تصاویر نژادهای مرغ و خروس ، بوقلمون ، شترمرغ ، بلدرچین ، کبک * بانک اطلاعات صنعت دام و طیور ایران
قیمت نهاده های مرغداری
بانک اطلاعات صنعت طیور
پروژه های علمی و آموزشی
برنامه سایت
تبلیغات


 


شرکت دانش بنیان ویوان

صنایع: بوتولیکس 11 هزار قطعه پرنده مهاجر تالاب میانکاله را کشت
اخبار صنایع وابستهبوتولیکس 11 هزار قطعه پرنده مهاجر تالاب میانکاله را کشت......

به گزارش مرکز اطلاع رسانی طیور ایران به قل از تسنیم رییس سازمان دامپزشکی کشور گفت: بیش از 11 هزار پرنده مهاجر از 22 گونه منحصر به فرد به دلیل مسمویت سم بوتولیسم در تالاب بین المللی میانکاله تلف شده اند که از این تعداد 94 درصد مرغ چنگر، 3.5 درصد فلامینگو و 1.5 درصد سایر پرندگان هستند.

وی اظهارداشت: سال گذشته بیش از 50 هزار پرنده مهاجر در تالاب میانکاله به دلیل مسمویت سم بوتولیسم از بین رفتند که امسال نسبت به سال گذشته نزدیک 40 هزار کاهش مرگ و میر داشته ایم.

به گفته وی، تالاب بین المللی میانکاله دارای 68 هزار هکتار است که 25 هزار هکتار آن اکوسیستم خشکی و مابقی آبی است و 80 درصد آب مورد نیاز این تالاب از دریای خزر و 20 درصد از آب شیرین تامین می شود.

ماکنعلی تصریح کرد: طبق آخرین آزمایش‌های سازمان دامپزشکی کشور، مرگ و میر پرندگان مهاجر در میانکاله به دلیل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، نیوکاسل و وجود فلزات سنگین نبوده و این موارد منتفی است.

رییس سازمان دامپزشکی کشور علت اصلی مرگ و میر پرندگان مهاجر را سمی شدن نرمتنان جنوب غربی تالاب میانکاله را به دلیل تغییر اکوسیستم، تغییر توازن آب شور و آب شیرین، کاهش اکسیژن، ورود سیلاب و مواد آلی به آب و فاضلاب کارخانجات به این تالاب دانست و گفت: این پرنگان در اثر مسمویت به سم بوتولیسم و فلجی گردن و عضلات از بین می روند.

وی با بیان اینکه پرندگان غواص بیشترین مرگ و میر را دارند، ادامه داد: پرندگان پس از مصرف نرمتنان سمی کف تالاب بین 20 دقیقه تا حداکثر سه ساعت به دلیل فلجی از بین می روند.

ماکنعلی با بیان اینکه سالانه بین 350 تا 450 هزار پرنده مهاجر به این تالاب سفر می کنند گفت: بخشی از پرندگان مهاجر در اسفندماه و بخشی دیگر در اواسط و اواخر فرودین ماه از این تالاب بین المللی به مقصد دیگر کشورها مهاجرت می کنند.

رییس سازمان دامپزشکی کشور افزود: اکنون احیای تالاب میانکاله از اهمیت بالایی برخوردار است که این امر نیازمند بالانس آب شور دریا و آب شیرین توسط دستگاه های پمپاژ، پلمپ چاه های غیرمجاز و جلوگیری از ورود و پساب کارخانجات و واحدهای تولیدی است.

وی ادامه داد: بنابراین برای جلوگیری از مرگ و میر پرندگان در این تالاب سازمان باید دستگاه های مختلف از جمله وزارت نیرو با دادن حق آبه، ایجاد تصفیه خانه فاضلاب در شهرهای اطراف و پلمپ چاه های غیرمجاز با سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان دامپزشکی و شهرداری و استانداری همکاری کنند.

ارسال شده در مورخه : یکشنبه، 3 اسفند، 1399 توسط serinews


بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .
گالری تصاویر طیور
تصاویر نژاد مرغ و خروس
تصاویر نژاد بوقلمون
تصاویر نژاد شترمرغ
تصاویر نژاد اردک
تصاویر نژاد بلدرچین
تصاویر نژاد قو
تصاویر نژاد طاووس
تصاویر نژاد کبک
تصاویر نژاد غاز
تصاویر نژاد قرقاول
تصاویر نژاد مرغ شاخدار
تصاویر نژاد کبوتر
هزاران تصاویر بزرگ طیور
مشخصات کاربران
بازدید امروز : 6,717
بازدید ديروز : 17,499
مجموع بازدید : 89,533,661
مهمان: 183
عضو: 1
مجموع انلاین ها : 184
01. Serinews  - مدير
تبلیغات تبلیغات در سایت مرکز اطلاع رسانی طیور ایران
اين پايگاه به هيچ گروه ياسازماني وابسته نيست
Copyright 2007-2008 : info@bankpoultry.ir